Politechniki i szkoły ekonomiczne przodują w rankingu szkół wyższych WPROST

150x110

To konkurs piękności, w którym sędziami są pracodawcy. Na podstawie ich wskazań wyłoniliśmy listę dziedzin, których znawcy są najbardziej poszukiwani i w ramach każdej listę szkół, które w oczach szefów firm kształcą najlepiej – piszą autorzy najnowszego rankingu szkół wyższych tygodnika WPROST.

Ranking ukazał się właśnie w najnowszym wydaniu WPROST. W zestawieniu szkół wyższych, których absolwenci są najbardziej poszukiwaniu przez pracodawców, na pierwszych czterech miejscach znalazły się politechniki – warszawska, wrocławska, krakowska AGH oraz śląska. Dopiero na piątym miejscu pojawił się Uniwersytet Warszawski, a na ósmym – Szkoła Główna Handlowa.

Ranking szkół wyższych tygodnika WPROST został utworzony na podstawie badania kwestionariuszowego przeprowadzonego w marcu wśród prezesów, wiceprezesów, szefów działów HR i innych osób odpowiedzialnych za politykę personalną w 500 największych pod względem przychodów polskich firmach. Zdecydowana większość badanych przedsiębiorstw to organizacje przemysłowe. Stąd – jak zaznaczają autorzy - nadreprezentacja kierunków i uczelni technicznych oraz silna pozycja uczelni i kierunków ekonomicznych.

Wśród uczelni, na których warto studiować kierunki techniczne, liderami są Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. S. Staszica w Krakowie, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska. Przy czym kierunki związane z energetyką i automatyką najlepiej studiować na AGH, informatykę, telekomunikację i elektronikę – na Politechnice Wrocławskiej, budownictwo – na Politechnice Warszawskiej.

Jeżeli chodzi o kierunki ekonomiczne – zarówno finanse i rachunkowość, jak i zarządzanie i marketing - zdecydowanie najlepiej wypada Szkoła Główna Handlowa - przed Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Uniwersytet Warszawski z kolei najkorzystniej wybrać na studiowanie prawa oraz nauk społecznych i humanistycznych.

Tegorocznym maturzystom radzimy unikać kierunków o nowocześnie brzmiących nazwach albo przynajmniej przed podjęciem decyzji sprawdzać, kto i czego na nich uczy. Za błędy każdy będzie bowiem płacił sam, czasami nawet po wielu latach – piszą autorzy rankingu. 

„Na studia, ale jakie” – ranking szkół wyższych – w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.  

E-wydanie tygodnika jest dostępne już w niedzielę wieczorem na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl).

Na stronie wydawcy oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej dostępny jest również pierwszy numer biznesowego magazynu WPROST BIZNES, a w nim m.in. duży materiał o kryzysie wśród koncernów energetycznych w Europie, o tym co się stało, że firmy energetyczne, które niegdyś uchodziły za „bezpieczną przystań” dla inwestorów, stały się dziś pułapką. A także co biznes myśli o nowym szefie UOKiK, jak wygląda najnowszy przekręt firm wyłudzających podatek VAT oraz jak przed laty Lech Grobelny wykiwał warszawskich „kantorowców”. Więcej na www.wprostbiznes.pl.